היסטוריית היין הגאורגי

ברוכים הבאים לגאורגיה…

היסטוריה ורקע על עולם היין הגאורגי: 

בגאורגיה, ערש הגידול והגפנים, 10 אזורי יין עיקריים: קאחטי, ראצ'ה-לצ'חומי, אבחזיה, אג'ארה, בולניסי, גוריה, קארטלי, מצחטה, אימרטי, סמגרלו. 

3000 שנים לפני המצאת הכתיבה ו 5000 שנים לפני תקופת הברזל, התגאו בגאורגיה, במלאכת ייצור היין. במשך דורות, הגאורגים, נושאים בגאווה בתואר "מקום הולדתו של היין". הפסל המפורסם במדינה, "אמא גאורגיה" המשקיף על עיר הבירה טביליסי, מחזיקה חרב ביד אחת וספל יין בשנייה- אלו מסמלים את ההגנה האמיצה של העם הגאורגי על חירותו, לצד, הכנסת האורחים המיוחדת והחמה.

בשנת 2015, מדענים, שחקרו את היסטורית החקלאות, בחפירה ארכיאולוגית, חשפו כלי חרס, המוכנים "קווברי/Qvevri", המתוארכים ל 8000 שנים בדרום מזרח גאורגיה. האתר מהתקופה הנאוליתית, הוא פרוייקט משותף של המוזיאון הלאומי של גאורגיה ואוניברסיטת טורונטו. חוקרים שניתחו את השאריות המצויות בכלים – שרידי וזרעי ענבים – תארכו את החומר לשנת 6000 לפני הספירה. הממצאים, מבססים את גאורגיה כמקום הידוע והראשון בעולם, של ייצור יין ענבים. 

מה זה  "קווברי/Qvevri" ?

הגאורגים, הכינו יין ב Qvevri (כדי חמר בצורת ביצה). כלים מחודדים וגדולים שלרוב הכילו כ- 1000 ליטר, קבורים מתחת לאדמה, בכדי לשמור על טמפרטורות קבועות. 

שיטת ייצור בתוך Qvevri:

תהליך ייצור היין בQvevri: בתחילה, סחיטת הענבים, יציקת התירוש, קליפות הענבים, הגבעולים והחרצנים לתוך הQvevri הנאטם, ונקבר באדמה כדי שהיין יוכל לתסוס למשך 12 חודשים לפני השתייה. הידע והניסיון של ייצור יין הייחודי בשיטה המסורתית Qvevri, מועברים במשפחות לאורך דורות ועד זמננו. ב 2013, האו"ם הוסיף את ייצור היין Qvevri, לרשימת אונסק"ו, כ"מורשת התרבות הבלתי מוחשית של האנושות". 

אשורים, יוונים, רומאים, פרסים, מונגולים, ערבים וטורקים, פלשו כולם לגיאורגיה, מלכי אשור, שדרשו מס מעמים נכבשים, בצורת זהב, נקטו בצעד חריג אחד: הם הגאורגים, יכלו לשלם את המס שלהם, ביין. בעוד שתרבויות עתיקות כמו מצריים ויוון, פיתחו תרבות יין משלהן, כולן חייבות חוב גדול לגידול הגפנים הגיאורגית; רבים מהגפנים המטופחים באירופה ואסיה כיום, ידועים כבעלי מוצא גאורגי.

קאחטי: המנוע של תעשיית היין הגאורגית, בחלק המזרחי של המדינה המשקיף על עמק האלאזני והרי הקווקז. האזור תופס שלושה רבעים מהכרמים של אזורי היין בגאורגיה. מפותחים בו, זני ענבים כגון: Saperavi, Rkatisteli, Mtsvane, Kakhuri. זן הענבים Saperavi, הוא אחד מהזנים האדומים החשובים ביותר הפזורים במחוזות גידולי הגפנים של קאחטי. Saperavi הוא ענב טינטורי (ענב יין אדום בעל קליפה וציפה כהה (כמו Alicante Bouschet) המייצר צבע עמוק ביינות האדומים, ולו פוטנציאל התיישנות גבוה שמציג טעם הרמוני ועפיצות נעימה.

יינות קאחטיים:

מיוצרים בסגנון מסורתי גאורגי ואירופאי כאחד. תהליך ייצור היין המסורתי של קוובר

 

IMG_E5811

מוראלי משקאות גאה להציג ללקוחותיה  יינות כשרים(לא מבושלים) מגאורגיה, לאחר הרבה עבודה קשה ושיתוף פעולה עם רבנים מישראל ובעזרת הרבנות הישראלית, הצלחנו ליצור מוצר כשר בד"צ.

Shopping Cart
he_ILHE
Powered by TranslatePress »