כרמים וזני ענבים

הכרמים בבעלות היקב, הם בעיקר מעובדים בעיר קווארלי. החלק הגדול שלהם ממוקם ליד הגבעות של הרי הקווקז הגדול. תנאי הגידול אידיאלים ומיוחדים לייצור יין עשיר ואיכותי ביותר.

זני ענבי הספראבי Saperavi, רקאציטלי (Rkatsiteli) מצוואנה (Mtsvane) גדלים בכרמים במחוז קאחטי, בצפון מזרח גאורגיה, בגובה של 750 מטר, מעל פני הים.

זן ענבי חוונצ'קארה (Khvanchkara), המפורסם, גדל בכרמים במחוז ראצ'ה-לחומי, במערב גאורגיה, בגובה של 560 מטר מעל פני הים.

זן ענבי ציננדאלי (Tsinandali) גדל בכרמים במחוז קאחטי, בגובה 480 מטר מעל פני הים.

במדינת גאורגיה היא ביתם של מעל ל 500 זנים של ענבים מקומיים – בערך שישית מסך כל זני הענבים בעולם. הכרמים של גאורגיה כוללים גפנים בסכנת הכחדה, שאינם נמצאו בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. כיום חלק מהכרמים כוללים ספריות גפנים חיות, בהן מבקרים יכולים לדגום ענבים נדירים; ממשלת גאורגיה נותנת חסות לספריית גפנים מרכזית הנקראת "אוסף הענבים הלאומי", במרכז LEPL, מדעי מחקר לחקלאות בג'יגהורה, מצפון לעיר הבירה, טביליסי.

הכרמים והמשתלות מכילים 437 זנים של גפנים מקומיים יחד עם 350 זנים שאינם גאורגים. מומחים מקומיים חוקרים את הזנים הקדומים, כדי להבין את מקורם ומאפייני הענבים, עמידותם למחלות ועוד. כמו כן, בין שלל המטרות, לגלות מחדש, זנים גאורגים שאבדו ואת המועמדים הטובים ביותר, לייצור יינות איכותיים.

לגאורגיה יש 50,000 הקטרים של ענבים, כש-75 אחוז מהם נטועים בענבים לבנים ו-25 אחוזים באדומים.

זן הרקצטאלי (Rkatsiteli):

מלך הזנים הלבנים של גאורגיה.

הסברה הרווחת אומרת, שהזן הופיע לראשונה במזרח גאורגיה. פירוש הזן הוא "גבעול אדום". זן יין לבן המהווה כמחצית מהנטיעות בגאורגיה. זהו ענב עמיד וקל לגידול,

עמיד לקור, ושומר על רמת חומציות וסוכרים גבוהה עם הבשלתו. מכינים ממנו, יינות יבשים, חצי מתוקים ומחוזקים וכן, ברנדי. היינות  הלבנים חומציים אך מאוזנים, בעלי פרופיל טעם מלא וגוף טוב, מאופקים ומרעננים, בעלי טעמים פריכים של תפוח ירוק ורמזים של חבוש  ואפרסק לבן. 

יינות מזן זה, מורכבים יותר כשהם מיוצרים בשיטת הקווברי (כדי חרס) הגאורגית.

ענבי רקצטאלי מערובבים לעיתים קרובות עם Mtsvane Kakhuri זן זה, מטופל בסגנון הקווברי המסורתי, עם השריית זגים ארוכהזן ספראבי (Saperavi):

מלך הזנים האדומים של גאורגיה.

פירושו " צבע או לצבוע". זהו זן היין האדום הנטוע ביותר בגאורגיה המייצר יינות עם צבע אדום עמוק ובוהק, על גבול השחור.

בשל החומציות המודגשת של הענב, ואינספור מאפיינים של פירות שחורים, ליקריצ', שוקולד, אדמה, בשר מעושן, טבק, תבלינים מלוחים ופלפל, הוא רב תכליתי וניתן להפוך אותו לרוזה, יבש, חצי מתוק, מתוק ויינות מועשרים.

יין ספראבי אדום יבש, דומה לתערובת בין בלאופרנקיש וסירה .


זן מצוואנה (Mtsvane):

זן ענבים לבן עתיק מאוד שפירושו "ירוק". השם אמנם ניתן למספר זנים ברחבי יבשת אירו-אסיה. אך לכל אחד מהם נהוג לצרף את האזור ממנו הם מגיעים. 

מצוואנה גיאורגי, יוצר יינות פריכים, בעלי גוון הדרים עם קצת אופי אננס ואגס וניחוח פרחוני. הזן נמצא בדרך כלל ביינות חבל קאחטי

לעיתים קרובות מעורבב עם ענב הדגל הלבן של המדינה רקציטלי (Rkatsiteli). החומציות הנוקבת של זן זה, משתלבת הייטב עם הטעם הפירותי והארומה הפרחונית של מצוואנה, מה שיוצר יין מאוזן עם מורכבות. יינות אלו מותססים לעיתים קרובות בקווברי, כדי החמר (כלי החרס המסורתי), הנקבר באדמה, כדי לנצל את הטמפרטורות הקרירות והאחידות.white wine, red wine, wine

היין הגאורגי המלכותי

Shopping Cart
he_ILHE
Powered by TranslatePress »